Kopytka

 
Kopytka
 Przepyszne, mogłabym jeść codziennie 😉 Najlepiej smakują z sosem i tartymi buraczkami, ale równie smaczne są odsmażane na patelni następnego dnia.  
 

Co potrzeba ? ( składniki na ok. 5 osób )

  • 2 kg ziemniaków
  • mąka ziemniaczana
  • mąka pszenna
  • 2 jajka
  • łyżeczka soli
  • oliwa
 

Przygotowanie : 

 
Ziemniaki opłukać i ugotować ze skórką. Najlepiej obrać je jeszcze gorące. Przecisnąć przez praskę ( ziemniaki powinny być nadal ciepłe )

 

Przeciśnięte ziemniaki włożyć do garnka lub do dużej misy. Przyklepać i podzielić nożem na 4 części.
1 ćwiartkę wyjąć łyżką i ułożyć na pozostałych ziemniakach. W puste miejsce, nasypać mąkę zimniaczaną. Mąki pszennej należy dosypać o połowę mniej. Zawsze pomagam sobie tym, że kolejną ćwiartkę dzielę jeszcze na pół, wyjmuję ją i wsypuję na jej miejsce mąkę pszenną. Następnie wbijamy 2 jajka i dodajemy łyżeczkę soli.

 

I teraz bardzo ważne jest to, aby szybko zagnieść ciasto. Powinno być mięciutkie i nie klejące się do dłoni. Należy pamiętać, że im dłużej wyrabiamy ciasto, tym bardziej się ono klei i trzeba podsypywać mąką. A im więcej się je podsypuję tym są twardsze.

 

Odkroić niewielką porcję ciasta. Zrolować z niego długi, równy wałeczek. Lekko spłaszczyć i pokroić pod kątem na równe kawałki.

 

Wodę na kopytka, dobrze osolić i dodać do niej trochę oliwy z oliwek. ( Po to, aby kluski się nie sklejały ) Gotować partiami, 2-3 min. od wypłynięcia na wierzch.

 

Smacznego !  

 

 

 

2 myśli na temat “Kopytka”

  1. Nie ma nic lepszego niż kopytka. Nigdy nie robiłam sama w domu, gdy mieszkałam w Polsce, zaczęłam dopiero po przeprowadzce do Czech i podbiło i serca ich i moje. Z cebulką – mniam. Ostatnio zaskoczyła mnie Warszawka https://restauracjaakademia.pl – podali mi królika z kopytkami, wyobraźcie sobie moje zdziwienie. Standard to podawanie go po prostu z białymi warzywami. Ciekawe połączenie. Kopyta wgl pasują do wielu dań, a ich potencjał jest bardzo rzadko wykorzystywany.

Dodaj komentarz